Dnes je

   

SQUID - proxy server

Jelikož financování připojení do Internetu nestojí zrovna málo, museli jsme samozřejmě vybrat nějaké peníze i od samotných uživatelů sítě. Jelikož se jedná převážně o studenty středních škol, kteří při sobě ještě stále běžně nenosí tisícovky (jako my :-)), rozhodli jsme se jim jako správci vyjít vstříc tarifními programy.

Tyto programy jsou celkem tři a kromě ceny se liší dobou, kdy má jednotlivý uživatel přístup na Internet. Pošta a news jsou k dispozici celých 24 hodin, ostatní přístup je omezen na přístup přes proxy, který je časově regulován. Telnet a přímé FTP možné nejsou, vnitřní síť totiž není do Internetu vůbec routovaná, veškerá komunikace se nese právě přes proxy server

Z výše uvedeného plyne, že proxy hraje v naší síti dost významnou roli. Jako proxy server jsme vybrali program SQUID, který je běžně součástí každé linuxové distribuce. Navíc používáme verzi squid.novm, který zdaleka nemá tak krvavé nároky na virtuální paměť jako běžně zkompilovaný squid.

Více už prozradí komentovaná ukázka konfiguračního souboru, snad jen dodám, že pro těch 16 počítačů používáme jako proxy cache 150 MB diskového prostoru, což je podle statistik tak zhruba akorát.

Relevantní odkazy

Část Konfiguračního souboru squid.conf
Domovská stránka squidu s dokumentací

zpět na software



Mironet UL
Mironet UL Uvodni informace Panelak-NET Historie Technologie site Uzivatele Panelak-NETu SETI@home projekt Navstevni kniha Nejoblibenejsi odkazy Panelak-NET E-mail Zpet nahoru