Dnes je

   

Daemon pppd a modemy

V předchozích částech našeho webu jste se také mohli dozvědět, že do Internetu je naše síť připojena dvěma modemy Motorola 3366 FAST, o kterých se dozvíte více v hardwarové části. Softwarovou část tohoto připojení si popíšeme v této kapitole.

Obsluhu modemů v Linuxu zajišťuje daemon pppd. Vše tedy závisí na jeho konfiguraci. Pokud používáte, tak jako my, modemy k pevnému připojení, liší se konfigurace i běh pppd od klasické konfigurace pro vytáčenou linku.

Hlavní rozdíl asi spočívá ve faktu, že pppd má v případě pevné linky pevně stanovenou IP adresu, masku sítě a spouští se jako trvale běžící daemon. Po spuštění zpravidla čeká na protejší pppd a po prvním kontatu obě strany domluví rychlost a protokoly (pokud tak nebylo stanoveno předem) a nahodí rozraní ppp0, které je pak routovatelné jako klasické síťové rozhraní Linuxu.

Při konfiguraci obou daemonů je nutné správně nastavit rychlost na obou stranách (musí být shodná), jinak se nám stávalo, že se modemy nedomluvily. Konfigurační soubory jsou řešeny tak, že v případě pádu systému na jedné straně se druhá v nastaveném intervalu snaží spojení nahodit. Tím je zajištěn nepřetržitý provoz nezávislý na zásahu správce (pokud se nestane něco vážnějšího). Konfigurační soubory i další odkazy můžete vidět níže.

Schéma připojení

obrazek pripojeni

Relevantní odkazy

Konfigurační soubor pppd na straně andrew
Konfigurační soubor pppd na straně mironet
Část souboru inittab zajišťující autonahození linky
Podobný popis připojeni v Mikroservisu

zpět na software



Mironet UL
Mironet UL Uvodni informace Panelak-NET Historie Technologie site Uzivatele Panelak-NETu SETI@home projekt Navstevni kniha Nejoblibenejsi odkazy Panelak-NET E-mail Zpet nahoru