Dnes je

   

Historie Panelak-NETu

V následujícím textu se vám pokusíme co nejpodrobněji popsat vše od úplného začátku, až do současného stavu naší síťe.Vše doplníme i zajímavými fotografiemi.Pokud máte zájem, čtěte dále.

Tady jsme se potkali po mnoha letechHistorie Panelak-NETu vlastně začala už velmi dávno, když jsme se spolu (Fox a Honza) nastěhovali do stejných domů a dokonce si naši rodiče vedle sebe pořídili i zahrádky, takže se oba známe od útlého dětství. Potom se vztahy na nějaký čas (pár let) úplně přerušily. Znovu jsme se potkali až po Foxově návratu z vojny. Mohu říci, že jsme se potkali opravdu doslova na ulici před naším domem a zjistili jsme, že se od té doby mnohé změnilo. Že už nemáme staré dobré Didaktiky (Honza měl Gammu a Fox dokonce eMko), ale vlastní PC a že nás počítače baví. Fox přišel s nápadem na propojení koaxiálním kabelem.

Abych se přiznal, tenkrát jsem to skoro zavrhl jako naprostou šílenost. Vzdálenost mezi našimi PC totiž byla kolem 130 m a kabel bylo nutné táhnout po střeše a útrobami paneláků až do bytu.Umisteni serveru ve skrini u Honzy Nakonec jsme (na naléhání Foxe) do toho šli podle hesla "Nic není nemožné, vše je chaos" a propojili jsme se. Stálo nás to první nervy, ale fungovalo to. Panelak-NET byl na světě. To byl teprve začátek, bez serveru, klasické propojení peerTOpeer, jen mezi sebou. To vše na jaře 1999. Zhruba rok před tím jsem už dlouho pracoval v HP-UX (unix firmy HP) a hodně si hrál s Linuxem. Nakonec mi doma uvízla 386ka a já se rozhodl si udělat osobní server, který by běžel nepřetržitě. Nakonec jsem si sehnal starou 486 a od té doby mi doma vrněl server, idkyž to tenkrát ještě nebyl server panelákový. Což se ale záhy mělo změnit.

Byl jsem hrdý na svůj linuxový server, ale pořád sloužil jen mě a to zas taková úžasnost není. Dal jsem ho tedy k dispozici do naší dvoupočítačové sítě. Koupil jsem novou bednu a celé to zavřel do skříně. Přidal jsem modem a celá síť byla najednou připojena do Internetu, a zde začala další éra.

Reklamni letak rozveseny po vchodechFox, jako tažný motor celého projektu mě začal opět přesvědčovat, tentokrát o rozšíření sítě o další uživatele bydlící v našem paneláku. Měl jsem spoustu připomínek, ale nakonec opět zvítězila zvědavost a takové to nutkání udělat něco většího (že Foxíku :)). Vymysleli jsme tedy reklamní letáky, které jsme rozvěsili po všech vchodech našeho paneláku. V určený den jsme byli na místě a čekali. Ale marně. Tahle akce skončila naprostým fiaskem. Naštěstí jsem byl já ústně domluven s jedním (prvním dalším připojeným) človíčkem a jeden se dokonce ještě deset minut po srazu dostavil. Měli jsme celkem naverbovány "dva kusy" oproti očekávaným davům zájemců :-)).

Kabely slozene u Foxe, jedna bedna=100 mV tuto chvíli se situace stala vážnou a Fox se právě nyní stal hlavním sponzorem celého projektu. Pro připojení dalších lidí bylo totiž nutné sáhnout již po strukturované kabeláži, což znamenalo nakoupit huby a stovky metrů kabeláže. Po počátečních problémech (nemalých) s úmístěním a napájením hubu jsme si pořídili velký vrták a připojili první uživatele. Jelikož se z toho začalo stávat něco zodpovědnějšího, vytvořil jsem na serveru i první WWW stránky, kde si každý uživatel mohl najít informace o všem možném, včetně svého účtu. Každý den jsme se připojovali na půl hodiny na Internet a v této době se stahovala a odesílala veškerá pošta. Na modemové připojení se skládali všichni uživatelé prostřednictvým měsíčního příspěvku. Tak jsme pokračovali do té doby, než Fox dostal další ze svých nápadu.

Je to spatně vidět,ale  je tam kabel s vlašťovkamaTím nápadem nebylo nic menšího, než že přestřelíme kabel na sousední panelák, který je rovnoběžný s tím naším a tam naverbujeme další duše. No co jsem na to řekl? Už si nevzpomínám, ale určitě něco šíleného :-)). No ale nakonec po dlouhých diskusích, jestli si toho nikdo nevšimne a podobně, jsme jedno sobotní ráno za přihlížejíciho davu zvědavých důchodců přehodili kabel na druhý panelák. Tam už byly některé duše domluvené, takže jsme hned připojili několik dalších uživatelů.

Takhle jsme vrtali a pripojovali uzivateleV této době se vše zklidnilo, mimo jiné proběhl nenápadný upgrade serveru na Celeron 366 a 32 MB RAM a větší disk. Mezi kluky z obou paneláků se postupně rozneslo, že tu něco takového existuje a my jsme s Foxem zapojovali jako diví. Dále jsme rozšířili systém ůčtů, připojovací doba se prodloužila na 45 minut denně a jelikož jsem pořídil i nový rychlý externí modem, dovolili jsme poprvé uživatelům u trochu surfovat po Internetu, hned jak se stáhla pošta a news. Nakonec jsme dosáhli počtu čtrnácti duší a život Panelak-NETu by plynul klidně dál, KDYBY. Kdyby Fox nedostal další, zatím poslední velký nápad.

Tímhle posledním nápadem (zatím) mě ale teprve dostal. Přišel s tím, že připojíme Panelak-NET pevnou linkou do Internetu. Na první pohled to vypadalo naprosto šíleně. Všichni jsme věděli, že dotáhnout v Ústí nad Labem někam pevnou linku je sakra drahá záležitost, mikrovlny také nešly použít, neboť Ústí leží v dosti kopcovité krajině a kabelová televize prohlásila, že o něčem podobném uvažuje v horizontu několika let. Vše alespoň z mého pohledu vypadalo neuskutečnitelně.

Jak to tedy udělat, jak připojit naši v té době dobře fungující síť k Internetu? To byl problém. I ten se však nakonec vyřešil. Náš dlouholetý, troufám si řici, dobrý kamarád vlastní nejmenovanou ústeckou firmu, která již k Internetu připojena byla.Náš server se skvělým modemem Motorola 3366 FAST Fox navrhl řešení tohoto stylu: my si zajistíme spojení mezi firmou a naší sítí a bude to. Tohle ale pořád znělo šíleně. Stejně bylo potřeba tahat kabel odněkud někam a to stojí nemalé peníze. Fox mezitím důkladně prošel nabídky firem a z nich vybral jako nejschůdnější řešení (ne neděste se) Český Telecom. Ten nabízí garantované spojení mezi libovolnými body (to posoudí sám ČT) v nejlevnější variantě za pronájem cca 2000 Kč měsíčně. K tomu ale bylo třeba připočíst zbudování linky v hodnotě 10000 Kč. Dvěma slovy řečeno, "zlatý telecom". Nicméně jsme se dohodli, že to zaplatíme a přednesli jsme ostatním uživatelům náš návrh spolu s výší ročního příspěvku, který by museli ihned zaplatit oni. A čekali jsme, zda se požadované peníze sejdou. Vymysleli jsme tři tarify, které se lišily dobou připojení, uživatelé si mohli vybrat.

Lokální přípojka od ČT, na požádání hned za dveřmiPo delším čekání nakonec všichni kývli alespoň na jeden z tarifů a dodali potřebné finance, zbylou nemalou částku zaplatil Fox a menší část z této částky Honza. Následovala Foxova nejedna návštěva ústeckého telecomu, kde se doslova musel doprosit zřízení příslušné linky. Jednání s telecomem bylo opravdu úžasné a pochybuji, že člověk, se kterým Fox jednal, si svoje peníze zaslouží. Zde bych chtěl ještě upozornit na fakt, že za cca 10000 Kč a 2000 Kč měsíčně získáte garantovaný přenos pouhých 9600 kbps (ale lze prohnat až 64 kbps) a lokální přípojky. Nic víc. Další nutnou investicí tedy byla koupě dvou modemů a zřízení linuxového serveru také na straně nejmenované firmy.

Pečlivě uložený linuxový server by Fox Inc.Před samotným propojením jsme se s Foxem dohodli na přesunu serveru z mé skříně do jeho bytu a jiné skříně a také na jeho odkoupení do Foxova vlastnictví. Jedním z důvodů je i můj brzo plánovaný odchod z celé akce. Jelikož Fox nesnáší hluk a server vyžaduje ze své funkce nepřetržitý běh, to jest i v noci, zabudoval ho Fox velmi pečlivě do nepoužívané skříně. Pečlivost to byla opravdu přehnaná, jak můžete vidět z obrázku. Potom jsme se pustili do propojování. Modemy fungovaly bezvadně, ihned se spískly, zato s nastavením v obou linuxech jsme se trápili celý týden, než to chodilo k naší spokojenosti. Třetí den z tohoto týdne se nám podařilo k naší obrovské radosti přenést první data a po vyřešení problémů s routingem jsme na konci týdne pustili na síť provizorně i ostatní uživatele.

Následovalo několikatýdenní testování provozu při plné zátěži, testovala se také bezpečnost a omezující funkce proxy serveru.Dioda na tomto hubu přímo u serveru svítí téměř nepřetržitě Věřte nebo ne, ale při průměrném používání linky 15 hodin denně přeneseme dle našich podrobných statistik za týden zhruba 720 až 750 MB dat. Na serveru běží kromě klasické interní a externí pošty i BBS a další služby, jako je news server nebo DHCP server. Přistupovat lze z lokální sítě přes telnet a z Internetu přes SSH. Na lokálních intranetových stránkách se generují podrobné denní statistiky průchodnosti linky (IPAC) i týdenní velmi podrobné statistiky prošlých dat přes proxy server (k nelibosti některých uživatelů :-)). Zatím vše funguje k naší spokojenosti. A to je konec prozatimní historie sítě Panelák-NET.



Mironet UL
Mironet UL Uvodni informace Panelak-NET Historie Technologie site Uzivatele Panelak-NETu SETI@home projekt Navstevni kniha Nejoblibenejsi odkazy Panelak-NET E-mail Zpet nahoru